Fantastyczne właściwości literatury fantastycznej

Elfy, krasnoloudy, trolle i spora dawka magii - to jest coś, co fascynuje młodych ludzi od dawna. Jaką polecić im lekturę, żeby sprostała ich oczekiwaniom i wzbudziła bezdyskusyjny zachwyt? Czy w ogóle fantastyka jest "bezpieczna" dla dzieci i jak odnajduje się we współczesnych trendach? - na te pytania odpowiadała dr Weronika Kostecka z UW podczas konferencji zorganizowanej w ramach 2. edycji projektu „Promujemy czytanie” w Radomiu.


Konferencja "Fantastyka literackim wyborem dzieci i młodzieży” została zorganizowana we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu (Partner – MSCDN - Lider). Jej uczestnikami byli beneficjenci – uczniowie klas 4-6 i nauczyciele sześciu szkół uczestniczących w projekcie „Promujemy czytanie”.

Tematyka spotkania była zgodna z aktualnymi zainteresowaniami uczniów. Podczas zeszłorocznej diagnozy w swoich szkołach podkreślali, że fascynuje ich cykl o Hobbicie, Harrym Poterze, „Opowieści z Narnii”, ale też klasyka tj. „Alicja w Krainie Czarów”. Od tego czasu nic się nie zmieniło. Podczas lutowej konferencji nadal zapewniali, że bardzo interesuje ich współczesna fantastyka (jeden z uczniów pochwalił się, że przeczytał wszystkie książki z serii ”Baśniobór”).

Prowadząca poświęciła też uwagę adaptacjom filmowym. Jak zaznaczyła, w obu przypadkach ważna jest zwycięska walka dobra ze złe (ciemnymi mocami) oraz siła fantastycznych pozytywnych bohaterów zdolna zło pokonać.

 

Meritum